Obrázek
Obrázek
ZAMIŘTE
VYSOKO…
Do našeho návštěvního systému se můžete zaregistrovat tady . Více podrobností tady.
Obrázek

jaký byl bigwall open 2017

18. 2. 2017
Obrázek

Stručná agenturní zpráva oznamuje, že v sobotu 18. února na BigWallu proběhl už čtvrtý ročník závodu BigWall Open. Jak to vypadalo z našeho pohledu? Čtěte:

 

BigWall OPEN 2017 – finální report

 

Letošní závody jsme pojali zase trochu jinak než předchozí ročníky. Byly podstatně méně rozpřáhlé než minuloroční 2denní obtížnostně-bouldrový gigant se skoro neuvěřitelnými 308 klasifikovanými účastníky ve 24 kategoriích. Letos jsme se zaměřili jenom na lano, ale také jsme dostáli svému názvu „OPEN“, protože i tyto byly otevřené opravdu každému, kdo měl chuť si přijít zalézt a zažít trochu jinou atmosféru, než jaká je při běžné lezecké seanci. Přestože byly primárně určeny dospělým, nebyl stanoven žádný minimální věk pro účast v závodu. A abychom i tentokrát učinili statistice zadost, celkových 58 účastníků (38 mužů a 20 žen) byla v těchto kategoriích slušná účast, vyšší než loni. Ano, i když do tohoto počtu můžů a žen se tentokrát počítali i opravdu mladí závodníci, kteří se nezalekli ani výslovného upozornění, že cesty budou stavěné pro dospělé. Bylo tak zajímavé porovnávat výkony všech generací ve stejných cestách a řekněme rovnou, že mladí se v konkurenci dospělých rozhodně neztratili.

 

Kvalifikace se rozběhla úderem desáté hodiny a lezci se začali pouštět do cest různých obtížností, které si vybrali jako základní. Po jejich zdolání postupovali vždy na cestu obtížnostně následující. Tento systém nechával prostor pro taktizování a bylo jen na každém závodníkovi, jestli spíš zariskuje, ušetří síly a vrhne se hned na cestu pro něj náročnější, nebo začne raději v něčem lehčím. Na začátku závodu bylo totiž potřeba mít alespoň jeden top, aby byl lezec zařazen do klasifikace. Tuto podmínku nakonec splnili všichni zúčastnění.

Atmosféra v průběhu kvalifikace byla zdravě soutěživá, zároveň ale uvolněná a podporující, zejména když se lezci začali postupně propracovávat k obtížnějším cestám. Při pokusování nejtěžší cesty o obtížnosti 9+ se vždy našel pod stěnou dostatek diváků, kteří závodníka podpořili a očima a hlasivkami ho tlačili co nejvýš.

 

S nástrahami kvalifikace si nakonec nejlépe poradili Eliška Vlčková a Rishat Khaibullin, druzí v pořadí byli Danča Kotrbová a Kuba Hlaváček, třetí pak Míša Smetanová a Tomáš Reich. Do podvečerního finále celkově postoupilo 8 nejlepších mužů a žen.

 

Po kvalifikaci následoval prostor k odpočinku a načerpání nových sil do finálových bojů, případně fandění.

 

Finálové klání bylo zahájeno trochou té kultury, o kterou se postarala krásným vystoupením polská akrobatka na šále Marketa Bąk. Potom už pro všechny začaly zážitky sportovní – a bylo to pro docela hojný počet diváků, mezi které kromě všech, co si přišli zazávodit a užít tu pravou závodní atmosféru, přišli i lidé, které akce propagovaná i městem nalákala přímo „z ulice“. Do cest nastoupila první dvojice finalistů – muži a ženy začínali své finálové pokusy vždy dva zároveň.

 

Mezi ženami se ve velmi dobrém světle ukázala především brněnská závodní líheň, odkud dorazily hned tři 14leté závodnice a zaznamenaly 100% úspěšnost v postupu do finále. Všechno korunovala Míša Smetanová perfektním finálovým výkonem. Na miniaturních chytech v „mírně převislém výlezu“ se dokázala udržet o dva kroky déle než všechny její nejbližší soupeřky a naprosto po zásluze brala zlato před zkušenějšími matadorkami reprezentujícími domácí BigWall tým Eliškou Vlčkovou a Dančou Kotrbovou. Ta se o třetí místo musela přihlásit úspěšným protestem proti chybnému vyhodnocení svých závěrečných kroků a prohodila si tak umístění s třetí a nejmladší členkou BW týmu Bárou Zítkovou, která dosáhla ve finále stejného výkonu a na konečné čtvrté místo ji posunul horší výsledek z kvalifikace.

 

V mužích již od kvalifikace jasně dominoval Kazach Rishat Khaibullin, který reprezentoval brněnský oddíl VUT. Nezaváhal ani ve finále a cestou boulderového charakteru se prolezl ke druhému vítězství na BW OPEN v řadě. Následován byl Honzou Kendíkem a těsně třetím Kubou Hlaváčkem, kteří oba dolezli o tři chyty níž. Honza pohybem z chytu získal od rozhodčích „+“ navíc, které ho posunulo v konečném pořadí před Kubu.

 

Následovalo obligátní vyhlášení vítězů a pak méně obligátní tombola, kde se rozdělovaly ceny od našich sponzorů losováním mezi všechny závodníky, kteří si přišli užít soutěžní lezeckou sobotu. Kromě sponzorů s jejich materiální podporou bychom ale určitě chtěli poděkovat i všem, kteří nám s přípravou závodů pomáhali přímo na místě. Největší dík ale patří vám, lezcům, kteří jste při závodech vytvářeli výše zmíněnou parádní atmosféru. Vaše reakce jsou to, co nás přesvědčí podstoupit to martýrium příprav a výdajů a vrhnout se do organizace dalšího ročníku BigWall OPEN zase i příští rok.

 

Díky a ať vám to leze

BW tým

 

 

Výsledky – muži

Výsledky – ženy

 

ObrázekObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek